November 28, 2022
Portali Shprehja

Zvicër-Kamerun si “lojë shahu”; Xhaka dhe Shaqiri bllokohen nga “Luanët e paepur” (rastet)

Gola, emocione dhe surpriza në ndeshjet e para të Botërorit në Katar, ku Zvicra e dy shqiptarëve në formacionin startues (Xhaka dhe Shaqiri) po debuton sot. Kujtojmë se helvetët përfunduan përpara Italisë në grupin kualifikues të “Katar 2022”, duke e detyruar Italinë të shkonte në “play-off”, ku më pas humbi ndaj Maqedonisë së Veriut.

Në lëndinën e stadiumit “Al Janoub”, zviceranët po sfidojnë Kamerunin prej orës 11:00, në ndeshjen e parë të Grupit G, që kompletohet nga Brazili dhe Serbia. Më poshtë mund të njiheni me rastet kryesore të këtij ballafaqimi:

0’ – Ekipet që dalin në fushë për himnet kombëtare. Zvicra dhe Kameruni janë gati për të debutuar në Kupën e Botës. Kombëtarja zvicerane është rreshtuar në fushë dhe ka veshur uniformën e lojës tërësisht të kuqe, ndërsa kombëtarja afrikane ka veshur fanellën klasike jeshile me pantallona të shkurtra jeshile dhe çorape të verdha.

5’ – Kombëtarja e Zvicrës kërkon hapësirë ​​në gjysmëfushën kundërshtare, Kameruni orientohet në detyra mbrojtëse në fazat e hershme.

KLIKO – Shansi i mirë i Kamerunit kundër Zvicrës në 10′

10′ – Rreziku i parë është në portën e Zvicrës. Sommer bllokon një goditje nga Mbeumo, në rikthim Toko Ekambi godet mbi traversë.

KLIKO – Eric Maxim Choupo-Moting (Kamerun) ka shans të mir1% për gol kundër Zvicrës në 14′

17’ – Deri më tani, mundësia më e mirë është krijuar nga Kameruni, ndërsa Zvicra kontrollon lojën, por nuk arrin të jetë finalizuese dhe ndonjëherë rrezikon në kundërsulmet e afrikanëve.

24’ – Zvicra vazhdon të manovrojë në gjysmën e kundërshtarit, por loja e saj është e ngadaltë dhe e parashikueshme. Kameruni mbrohet me rregull dhe përpiqet të zhbllokojë rezultatin e bardhë me kundërsulme të shpejta.

27’ Kameruni del sërish përpara, Fai nuk gjen objektivin. Mbrojtësi i krahut kërkon zgjidhje nga jashtë zonës, por gjuajtja e tij me këmbën e djathtë shkon jashtë.

KLIKO – Martin Hongla (Kamerun) rrezikon portën helvete në 30′

34’ Kameruni sërish i rrezikshëm. Fai zhytet në të djathtë dhe e kroson topin në qendër të zonës zvicerane. Ndërhyrja në kohë e Widmer shmang avantazhin afrikan.

40′ – Embolo i afrohet golit. Mbrojtësi kundërshtar humbet topin, por me një ndërhyrje të rrezikshme në zonë kompenson gabimin dhe devijon goditjen në këndore.

42′ – Choupo (Kameruni) futet në zonën helvete, gjuan fort me këmbën e djathtë nga një pozicion i mirë, por “sfera” devijohet në këndore nga mbrojtja afrikane.

46′ – Krosimi nga këndi, Akandji e gjuan me një frymë, por pak centimetra jashtë kuadratit të mbrojtur nga Onana.

Formacionet startuese:
ZVICRA (4-2-3-1): Sommer; Widmer, Akanji, Elvedi, Rodriguez; Xhaka, Freuler; Shaqiri, Sow, Vargas; Embolo.
KAMERUNI (4-3-3): Onana; Fai, Castelletto, N’Koulou, Tolo; Anguissa, Hongla, Oum Guet; Mbeumo, Choupo-Moting, Toko Ekambi.

 

.

Të Ngjajshme

Luis Enrique preket në konferencë kur e pyesin për vajzën: “Mendojmë se si do të jetonte çdo ditë…”

admin

“Tani po shijojmë sërish Botërorin, kush zbriti nga autobusi le të ngjitet…”

admin

Festa gjermane zgjat 30 sekonda, anulohet goli i Rudiger (PAMJET)

admin

Leave a Comment