August 14, 2022
Portali Shprehja

Zyrtari ukrainas: Trupat ruse mund të rifillojnë sulmin në Kiev

Trupat ruse mund të rifillojnë ofensivën në kryeqytetin e Ukrainës, Kiev, nëse forcat e Bjellorusisë i bashkohen pushtimit ose nëse forcat ukrainase shkatërrohen në frontin lindor.

Të paktën kështu mendon Vadym Denysenko, një këshilltar i Ministrit të Punëve të Brendshme të Ukrainës, i cili foli me RBC-Ukrainë.

“E para është nëse Lukashenko pranon të vendosë ushtrinë bjelloruse këtu. Deri më tani ai e ka shmangur këtë, duke mos e aprovuar një lëvizje të tillë. Opsioni i dytë, nëse Lukashenko nuk e bën këtë, një sulm ndaj Kievit është i mundur vetëm pasi grupi ukrainas në lindje të Ukrainës të shkatërrohet plotësisht”, sugjeroi këshilltari.

Denysenko vuri në dukje se Bjellorusia është aktualisht shumë e rëndësishme për Kremlinin, pasi pushtimi i mundshëm i Ukrainës do të devijojë fokusin e një pjese të ushtrisë ukrainase nga fronti lindor dhe do të krijojë një kërcënim për një sulm në Chernihiv ose Kiev.

Deri tani nuk ka shenja të përgatitjeve për një ofensivë tjetër të forcave armike nga territori i Bjellorusisë, por një kërcënim i tillë mbetet i pranishëm, kështu që ushtria ukrainase mban një pjesë të trupave të saj në veri të vendit. për të mbuluar zonat kufitare.

Sipas inteligjencës mbrojtëse të Ukrainës, komanda e ushtrisë së Bjellorusisë që nga 1 korriku ka grumbulluar shtatë batalione në kufirin me Ukrainën.

.

Të Ngjajshme

Kasami: BDI mundohet që tetovarët t’i mashtrojë me koncerte!

admin

Si të përgatisni reçel me kajsi të sinës në shtepi

Ahmeti takoi veteranët e BDI-së

admin

Leave a Comment