4 C
Skopje
February 12, 2019
Informacione Rajoni dhe Bota

Ky është parashikimi i motit për sot

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës (IHMK), ka bërë të ditur se që nga dita e djeshme e deri të premten, vendi ynë do të karakterizohet me mot të ndryshueshëm, shkruan lajmi.net.

Sipas IHMK-së, vendi ynë do të ndikohet nga masat e ajrit me presion të ulët atmosferik, të cilat vijnë nga pjesa veriperëndimore e Kontinentit, duke ndikuar në uljen e temperaturave në të dy vlerat ekstreme.

Minimalet parashihen 2 deri 6 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të arrijnë 6 deri në 13 gradë Celsius.

Përgjithësisht nga dita e marte, parashihen temperatura të ulëta të cilat u përgjigjen mesatareve të muajit shkurt.

Kjo situatë e ndryshueshme meteorologjike do të ndikoj pozitivisht në përmirësimin e cilësisë së ajrit.

Do të fryjë erë nga drejtimi i juglindjes dhe veriperëndimit me shpejtësi 1-9m/s. /Lajmi.net/

Burimi i lajmit

Artikuj të ngajshëm

KQZ vazhdon të mbetet e bllokuar edhe pas një viti

shprehja

Qeveria miratoi masa të reja për ta penguar epideminë e fruthit

shprehja

Gashi flet për një investim nga Zvicra që do ta ndryshon gjendjen e Maqedonisë Veriore (VIDEO)

shprehja